שינוי בהוראות פתיחה באש של משטרת ישראל

שינוי בהוראות פתיחה באש של משטרת ישראל

לצד החדשות שרצות בגופי התקשורת בישראל מהבוקר של השביעי באוקטובר, חשוב לשים לב למהלכים נוספים שמתרחשים, כשאחד מהם קיבל התייחסות בחלק מגופי התקשורת בישראל בכל הנוגע לשינוי הוראות הפתיחה באש של השוטרים והשוטרות בישראל.

בתקשורת הישראלית נמסר כי השר לביטחון לאומי יעלה בקרוב להצבעה נוסח לשינוי החלטה של ועדת אור (ועדת החקירה הממלכתית לבירור התנגשויות בין כוחות הביטחון לבין אזרחים ישראלים באוקטובר 2000), כשאותו נוסח לשינוי ייעשה בהוראת שעה לתקופת מלחמה.

שינוי בהוראות פתיחה באש של משטרת ישראל
שינוי בהוראות פתיחה באש של משטרת ישראל

מתי אמור נוסח השינוי לקרות?

ביום ראשון ה-29 לדצמבר אמור בן גביר להעלות נוסח שינוי, כאמור, להחלטת ממשלה שהתקבלה בעקבות המסקנות שהוגשו על ידי ועדת אור. מדובר בנוסח שינוי הנוגע לשינויים משמעותיים בהוראות הפתיחה באש במשטרת ישראל.

נוסח השינוי מתייחס להוראות פתיחה באש במקרים של אירועים רב זירתיים. הכוונה לאירועים שבהם מתבצעים התפרעויות בצירי תנועה חיוניים, בהם עושים שימוש מרכזי כוחות צה"ל בעבור פעולות לחימה ופעולות של כוחות תומכי לחימה.

במקרים בהם אותן התפרעויות על גבי הצרים יובילו לחסימתם, לבטח במקרים בהם אותם צירים מובילים לישובים הנמצאים תחת מצור או התקפה של מחבלים ואף במקרים בהם נמנע מהכוחות בציר להוביל לישובים ציוד חירום או ברצון לבצע פינוי רפואי בהול, אז יוכל מפקד המחוז במקום, לאחר אישורו של המפכ"ל, להורות על פתיחה באש חיה לעבר המתפרעים והחוסמים, כשהצורך המבצעי במקרים אלו יעמוד כערך עליון.

נוסח השינוי שאותו מקדם בן גביר אמור להעלות להצבעה וזאת לאחר שקיבל את הסכמתה של היועצת המשפטית לממשלה גבי בהרב-מיארה. לצד זאת, העבירה בהרב-מיארה טיוטת הנחייה המאפשרת את הפתיחה בירי, אך רק לאחר שכוחות המשטרה במקום יעשו קודם שימוש ברימוני גז, כשאלו אמורים לגרום לרוב החוסמים והמפגינים במקום להתפזר מהצירים ובכך להפחית למינימום ביצוע של ירי חי לרגליים בלבד.

ברשתות החברתיות הגיב בן גביר לנוסח השינוי שאמור לעלות בקרוב באומרו כי "מדובר בשינוי דרמטי לטובת המשך המאמץ המלחמתי, שיעניק לשוטרינו כלים לספק מענה מידי ולמנוע מאירועי מבצע 'שומר חומות' להישנות".

תגובות גורמים משפטיים בכירים לנוסח השינוי

ב-YNET התייחסו לקידום נוסח השינוי, כשגורמים משפטיים בכירים מסרו כי "אין כל עימות בין בן-גביר לבין היועצת המשפטית. כבר עתה היא נענתה לחלק מבקשות השר בן גביר. ראשית הובהר לשר, שכבר היום, בשורת חוקים הקיימים מאז ומתמיד, עומדות לכוחות הביטחון, ובכללם המשטרה, הגנות משפטיות כאשר הם מצויים בסכנת חיים בשטח. הם יכולים לירות כדי להגן על חייהם ולנטרל את מי שמאיים עליהם ואין צורך לחוקק אותם למענם במיוחד".

עוד נאמר על ידי גורם משפטי נוסף כי "ישראל היא מדינת חוק הפועלת על פי הנחיות בג"ץ, גם בתשומת לב לחוק הבינלאומי ואלו מצווים על כוחות הביטחון לנהוג במידתיות בשימוש בכוח אל מול כל מדרג של סכנה".

תגובה נוספת של גורמי משפט התייחסה לחשיבות השינוי המוצע, תוך שימת דגש לזהירות במימוש הוראות באומרם כי "שימוש גורף לירי בדרכים או בשכונות יהווה לאחר מכן רישיון לשימוש גורף באש גם מול מפגינים מכל הסוגים בכבישים. אין מצב במדינת ישראל הלוחמת שטנק המיועד לצאת לשטח המלחמה יתעכב בדרך ליעדו. ואם יש צורך בשימוש בכוח לשם כך הוא מותר. אין גם מצב שתימנע גישה מכוחות הביטחון להגיע ליעדם במקרה של תרחיש של יישוב נצור". מנגד, נאמר גם כי "גם בזמן מלחמה אין לאבד עשתונות כי יש כללים זמינים [אחרים] לכוחות הביטחון לבצע יעדם".

Israel Arming
כל ישוב הוא ישוב זכאי2
חיתמו והצטרפו למאבק!
הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!
שם פרטי *
שם משפחה *
מספר טלפון
כתובת מייל *

הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!

דילוג לתוכן