קריטריונים חשובים לבחירת אקדח

קריטריונים חשובים לבחירת אקדח

אזרחים ואזרחיות ישראלים המעוניינים להוציא רישיון לנשק אישי יתפנו, לאחר אישור בקשתם, לבחור אקדח אישי שישמש אותם בעת הצורך. הבחירה באקדח האישי משתנה אצל כל אדם, כשחשוב לשים לב למספר קריטריונים.

בחירה באקדח שישמש אתכם תוביל, באופן טבעי, ללימוד מעמיק אודותיו, זאת באמצעות חומר תיאורטי הנוגע לאקדח שבחרתם וכמובן השימוש בו מידי מספר חודשים במטווחים השונים.

בכתבה שלפניכם ניגע במספר קריטריונים חשובים שיש להכיר בעת הבחירה באקדח אישי. הקריטריונים להם נתייחס בכתבה מהווים את הקריטריונים העיקריים שחשוב להכיר, כשלצידם מספר קריטריונים ומאפיינים נוספים שאותם תכירו בהמשך, לבטח לאחר רכישה של אקדח חדש וההסתגלות אליו.

אמינות האקדח

נושא אמינות האקדח הוא משמעותי וקריטי. אנו נשאף לשאת אקדח שיכולת התפעול שלו פשוטה, קלה ושוטפת עם מינימום תקלות ומעצורים. אקדח בעל אורך חיים ליותר מעשר שנים, ללא בעיות בלאי תכופות.

קריטריונים נוספים הנוגעים לאמינות האקדח מתייחסים ליכולתו של האקדח לעמוד בתנאי שטח ומזג אוויר שונים, כשלעמידות המתכת, הציפוי והגימור של האקדח משמעות רבה. חשוב כמובן לרכוש אקדח מיצרן מוכר המאפשר לרוכשים תנאי אחריות נוחים ומהימנים.

בטיחות האקדח

אקדח מהווה כלי נשק קר וקטלני וכל אקדח, גם אם נחשב לסוג פחות קטלני או כזה שנעשה בו שימוש לאורך שנים רבות, הוא אקדח המסוגל להרוג אדם בירייה אחת.

חלק מנושא הבטיחות מתייחס להתאמת אופי האקדח לאדם שאמור לשאת אותו. במקרים בהם אדם רוכש אקדח מסיבי מידי עבורו, הדבר יכול להוביל למקרים בהם בטיחות נושא האקדח והסובבים אותו נמצאת בסכנה.

חלק עיקרי בבטיחות האקדחים נוגעת למנופים והנצרות בהם, כשאלו קיימים באקדחים במספר רב של צורות. ברוב האקדחים, הנצרות מופיעות על גבי גוף האקדח במספר ווריאציות שונות. המיקום השונה של הנצרות יאפשר לאלו הבוחרים באקדח אישי לבדוק איזה מיקום של הנצרה הוא הנוח והבטיחותי יותר עבורם.

המנופים באקדחים מיועדים להשמיט את פטיש האקדח בזמן שהאקדח טעון ודרוך ובכך לאפשר נשיאה בטוחה של האקדח על גבי החגור, כשבאקדח יש כדור בבית הבליעה. נשיאת האקדח עם כדור בבית הבליעה מיועדת ליורים הנחשבים למיומנים, כשהם מעניקים חשיבות רבה לקריטריון המתייחס למנוף האקדח ומהימנותו.

קוטר האקדח

קריטריון נוסף שאותו לוקחים בחשבון, לבטח אנשים המכירים מקרוב את כלי הנשק הקרים, נוגע לקוטר האקדח. בחירת קוטר האקדח מתייחסת לשיקולים דוגמת כוח העצירה של האקדח, יכולתו של מבצע הירי לבצע ירי רצוף ומדויק ועד אלמנטים הנוגעים לכמות הכדורים במחסנית ומחיר התחמושת בשוק.

ברוב האקדחים הקוטר הנפוץ ביותר הוא 9 מ"מ, כשקוטר זה מאפשר שימוש בתחמושת סטנדרטית והוא מהווה ברירת המחדל אצל חלק ניכר ממסגרות האבטחה הקיימות בישראל.

כמות התחמושת במחסנית האקדח

ברוב האקדחים נמצא מחסניות המכילות, כל אחת, כ-15 כדורים, כשישנן מחסניות אחרות המסוגלות להכיל עד 19 כדורים.

ההבדל בכמות הכדורים בכל מחסנית נחשב קריטי בעיני מומחי אבטחה ואנשים הנושאים אקדחים לאורך שנים רבות. שאיפתם של רבים היא בנשיאת מחסנית עם כמה שיותר כדורים, לבטח עבור אלו הנושאים עימם דרך קבע אך ורק מחסנית אחת.

שימוש במחסניות הנושאות יותר מ-15 כדורים יכולה להיות משמעותית במסגרות בהם לכל מאבטח הנושא אקדח, יש בכליו מספר מחסניות נוספות. כך, בעצם, כוח האש הזמין והמיידי של אותם מאבטחים הופך למשמעותי ממש.

במסגרות אבטחה אחרות, השימוש באקדח בעל מחסנית אחת הנושאת 15 כדורים יכול להיות מספיק, לבטח כשמדובר באבטחה של אירועים ומקומות בהם יש צורך במענה מידי וממוקד הדורש ירי מדויק של 3-4 כדורים על מנת לסיים את האירוע.

גודל ומשקל האקדח

גודל ומשקל האקדח מהווים קריטריון מרכזי עבור רבים בכל הנוגע לנשיאת האקדח לכל מקום על גבי חגורת המכנס. אקדחים גדולים ומסיבים יותר יהיו אלו שימצאו, ברוב המקרים, בכספת או בחלל מאובטח אחר, כשנשיאה שלהם על הגוף תכביד ותהיה לא נוחה.

עבור אנשים הרוכשים אקדח על מנת לשאת אותו על גופם, חשוב כמובן לבחור באקדח בעל משקל נוח שלא יכביד על הגוף וכזה שיאפשר להם שליפה ותפעול נוח שלו. במידה והרצון הוא לרכוש אקדח לאחסון שלו בחדר או מבנה, ניתן כמובן לבחור באקדח מסיבי יותר, אך כזה שעדיין יהיה נוח לתפעול ופרופורציונלי לגודל כל היד של היורה.

טיפול ותחזוקת האקדח

כמו כל הנשקים הקרים האחרים, גם האקדח האישי דורש טיפול ותחזוקה ממושכים. על בעל האקדח להכיר מקרוב את כלל חלקיו, לדעת לפרק ולחבר את האקדח באופן קל ומהיר ולדאוג לניקוי ובדיקות תקינות על בסיס קבוע.

שימוש באקדח שהטיפול, התחזוקה ופירוקו קל ומוכר לכם, מהווה קריטריון משמעותי. בחירה באקדח שהטיפול, התחזוקה והפירוק שלו מאתגר מידי, עלול להוביל למצב שבו האקדח הופך ללא שמיש ואף לכלי מסוכן שעלול להוביל לפגיעה בנושא האקדח והסובבים אותו.

אחריות על האקדח שרכשתם

חברות בינלאומיות וישראליות ויבואנים שונים אמורים, כמובן, להעניק אחריות על האקדח שרכשתם. תקופות האחריות על אקדחים נעות בין שנה אחת ועד תקופות אחריות של חמש שנים, כשישנם מקרים בהם היצרו או היבואן מעניקים אחריות ללא כל הגבלת זמן.

במידה והוצאתם רישיון לאקדח בפעם הראשונה, ההמלצה היא לבחור באקדח שלו אחריות של חמש שנים לכל הפחות. בטווח זמן זה תוכלו, במקביל, ללמוד את מאפייני האקדח ולעשות בו שימוש תדיר במטווחים, זאת לצד הידיעה כי בכל תקלה קטנה תוכלו לעשות שימוש לממש את האחריות שניתנה לכם.

מחיר האקדח

סוגיית המחיר רלוונטית גם בעת רכישה של אקדח או כל נשק קר אחר. הדבר לבטח רלוונטי עבור מסגרות המעוניינות לרכוש עשרות או מאות אקדחים לצוותי האבטחה שלהם. מנגד, מומחים בתחום טוענים שמדובר בקריטריון האחרון שיש לתת עליו את הדעת כשאנו ניגשים לבחור אקדח.

היבט חשוב סביב נושא המחיר שחשוב לומר, נוגע בעובדה כי רכישה של אקדח אישי מהווה רכישה של כלי שאמור לשמש אותנו לאורך שנים רבות וזאת בניגוד לרכישה של מוצרים אחרים, שאותם נחליף תדיר, דוגמת החלפת הרכב שלנו בכל 3-4 שנים.

במקרים רבים, אנשים שבחרו לרכוש אקדח הנחשב לזול, גילו לאחר זמן קצר כי לאקדח שרכשו בזול אורך חיים קצר, מתאפיין בבלאי גבוה וכזה שהוביל אותם למסקנה שבעת הצורך האקדח לא יוכל לשמש אותם נאמנה.

רכישה של אקדח משומש יכולה להיות כזו בו תרכשו "חתול בשק", כשמצד אחד יהיה מדובר באקדח מהימן שהוכיח עצמו בעבר, כשמנגד חלקיו והמנגנונים בו שחוקים וסדוקים באופן שלא נראה לעין לא מקצועית.

אביזרים נלווים וחלקי חילוף של האקדח

כפי שציינו קודם, ברכישה של אקדח ישנם מספר אביזרים נלווים, זאת לצד העובדה כי האקדח מורכב ממספר חלקים.

חלק מהאביזרים הנלווים לאקדח יכללו נרתיקים, כשאלו האיכותיים אמורים לכסות, כמובן, את בית ההדק, זאת לצד העדפתם של אחרים לעשות שימוש בחגורת יורים איכותית. אביזרים אחרים שתצטרכו יכללו גם ערכות ניקוי לאקדח.

נושא חלקי החילוף קריטי כמובן. במידה ובחרתם לרכוש אקדח מיצרן מהימן מחו"ל, חשוב לוודא כי חלקי החילוף של האקדח זמינים בישראל ואצל יבואנים שונים, כשאלו אינם יקרים במידה משמעותית.

Israel Arming
כל ישוב הוא ישוב זכאי2
חיתמו והצטרפו למאבק!
הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!
שם פרטי *
שם משפחה *
מספר טלפון
כתובת מייל *

הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!

דילוג לתוכן