סוגי תחמושת לכלי נשק אישיים

סוגי תחמושת לכלי נשק אישיים

בעת רכישה של נשק אישי, אלו שזכו ברישיון לנשק צריכים להתפנות ולרכוש תחמושת המתאימה לכלי הנשק שלהם. בכלי נשק אישיים מדובר בכדורים בהם נמצא חומר נפץ הודף המיועד לפגיעה קטלנית באדם אחר.

ישראלים וישראליות המעוניינים לרכוש תחמושת, יכולים לעשות זאת בחלק ניכר מהמטווחים המרכזיים הקיימים בישראל. ברוב רובם של המטווחים קיימת תחמושת תקנית שניתן לרכוש וזאת בליווי והדרכה של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.

ברכישה של תחמושת לכלי נשק אישיים, בין אם מדובר על אקדחים ובין אם ברובי סער שונים, חשוב ללמוד לעומק אודות המאפיינים השונים של הכדורים ו"התנהגותם" בעת ירי. בנוסף לכך, חשוב להבין שגם לגבי התחמושת, ישנן הוראות מחייבות באחסון שלהן במקום מוסתר וכזה שרחוק מעיני סקרנים, גורמים עבריינים וילדים.

מהו מבנה הכדור המודרני בכלי נשק אישיים?

הכדור בכלי נשק אישיים מורכב משלושה חלקים עיקריים – הקליע, התרמיל והפיקה.

הקליע בכדור הוא החלק שנהדף דרך הקנה לעבר המטרה. ברוב המקרים הקליע יהיה עשוי ממתכת כשצורתו אווירודינמית. ישנם כדורים לכלי נשק אישיים ללא הקליע. מדובר על כדורי תחמיש שנועדו להדיפה של קהל וזאת באמצעות חיבור של רימון רובה לכלי הנשק האישיים או שימוש בכדורי סרק המיועדים לדמות ירי בטקסים ואימונים על "יבש".

החלק השני בכדור הוא התרמיל. מדובר על חלק מתכתי וגלילי העשוי ברוב המקרים סגסוגת של נחושת ובתוכו כמות מצומצמת של חומר נפץ המיועד להדיפה. הקצה התחתון של התרמיל מחורץ על מנת ליצור כרכוב, כשחריץ הכרכוב מאפשר חליצה מהירה של התרמיל הריק מבית הבליעה לאחר ביצוע הירי.

חלק נוסף הוא הפיקה. הפיקה הינו חלק מתכתי קבוע הנמצא בתחתית התרמיל ובו חומר נפץ שאותו ניתן לכנות כחמר נפץ רגיש (לרוב יהיה מדובר בכספית רועמת). תפקידו של חומר הנפץ הרגיש בפיקה הוא בהצתה של אבק השריפה שנמצא בתרמיל בעת נקירת הכדור.

סוגי תחמושת לכלי נשק אישיים
סוגי תחמושת לכלי נשק אישיים

מאפיינים עיקריים בכדורי אקדח

בתחום כדורי האקדח ניתן לסווג את סוגי הכדורים לשלוש קטגוריות עיקריות, כשההבדל ביניהן נוגע לעוצמת הכדור.

הקטגוריה הראשונה של כדורי אקדח מכונה "תחמיש סטנדרטי". מדובר על כדורים בעלי עוצמה של 35 אלף PSI. אחריו, קיימת קטגוריית "תחמיש P+" שלה עוצמת כדור של 38.5 אלף PSI.

הקטגוריה האחרונה מכונה "תחמיש +P+", כשלה עוצמה מוגברת המשוערת בכוח של 42 אלף PSI. מדובר על כדורי אקדח שאינם נמצאים תחת תקן רשמי ועל כן עוצמת הכדורים משוערת לכוח של 42 אלף PSI. כדורים אלו לא ניתן למצוא אצל יצרני נשק ממוסדים ומכאן שאותם לא תוכלו למצוא בחנויות נשק ותחמושת מורשות.

כדורי תחמושת לכלי נשק חמים

כדורי תחמושת לכלי נשק חמים המוכרים לרובנו הם אותם כלי נשק בהם עושים חיילים קרביים וחלק מיחידות המשטרה בישראל. נכון להיום, כלי הנשק האישי שבו עושים שימוש רחב הוא ה-M-16 תוצרת התעשייה האמריקאית.

בשוק הנשק והתחמושת ניתן להתרשם ממגוון רחב של כדורי תחמושת לרובים אישיים, כשאלו מיוצרים באמצעות טכנולוגיות שונות וחדשניות.

השוני בכדורי הרובים בא לידי ביטוי בביצועי הקליעים, בהתנהגותם בעת פגיעה במטרה, במהירות התעופה ורדיוס הנזק. כיום, ישנן טכנולוגיות בייצור של כדורי רובה שאמורים למנוע נזק סביבתי ולהוביל לפגיעה מדויקת ומידתית אך ורק במטרה עצמה.

כדורים מסוג קליע חוד מלא

כדורי רובה מסוג קליע חוד מלא, המוכרים בשם FMJ – Full Metal Jacket, מאופיינים לרוב בקליעי רובה בעלי מעטפת נחושת ובליבת עופרת. משקל הכדורים נע בין 7.5 ל-9 גרמים. לכדורי ה-FMJ מראה מעוגל ובזמן פגיעה במטרה הם מבצעים פילוח של רקמות באופן שווה.

בביצוע ירי בכדורי FMJ נחשבים הקליעים בכדורים לבסיסיים אך קטלניים בעת ירי כלפי מטרות אדם וברוב המקרים קליע FMJ שנורה כלפי מטרת אדם לא ייבלם בגופו אלא יצא מצידו השני. קליעים אלו נפגוש אצל כוחות אזרחיים שונים (דוגמת כיתות כוננות בישובים וקהילות שונות) והן עבור צוותי אבטחה מקצועיים ורשמיים.

קליעים אלו נחשבים לזולים בשוק התחמושת וזמינותם גבוהה.

כדורים מסוג חוד חלול

סוג נוסף של כדורי רובה אישי הם כדורים בעלי קליע חוד חלול – JHP – Jacket Hollow Point. קליעי חוד חלול מורכבים לרוב ממעטפת נחושת וליבת עופרת, בדומה לקליעי ה-FMJ, כשגם משקלם נע בין 7.5 ל-9 גרמים.

קליעי ה-JHP מיוצרים בצורה קעורה, מה שמאפשר לכדור להיבלם בגוף הנתקף שסופג את מרבית האנרגיה של הקליע. בנוסף לכך, אותה צורה קעורה של הקליע מאפשרת לו "להימעך" ולהתפרס על גבי גופו של הנתקף.

קליעי ה-JHP חשבים לקליעי רובים המסבים נזק גדול ומשמעותי יותר במטרת אדם, כשקליעים אלו אמורים לעצור ולנטרל את מטרת האדם באופן מידי ממש. מומחים לתחמושת ימליצו לרוב לעשות שימוש בקליעים אלו בעבור מי שמעוניין בתחמושת בעבור מקרים של הגנה עצמית.

עלות קליעי ה-JHP גבוהה משמעותית לעומת קליעי ה-FMJ.

כדורים נותבים

כדורים נותבים כוללים קליעים המכילים חומרי בעירה הניצתים בזמן הירי ויוצרים להבה זעירה, לרוב בצבע אדום, בחלקו האחורי של הקליע. אותה להבה זעירה בוערת לאורך מעוף הכדור, כשלא פעם היא תמשיך בבערה גם לאחר פגיעת הקליע במטרה.

בעת הירי בכדורים נותבים נוכל להבחין במתווה הלהבה הזעירה שמייצרת קן בהיר בין היורה למטרתו. מכאן שאותם כדורים מאפשרים ללוחמים אחרים בקרב, בעת ירי בלילה, לזהות בקלות את ביצוע הירי ובכך חלוקת המטרות בין הכוח התוקף קלה יותר. החומרים הגורמים לכדורים אלו להשאיר שובל להבה זעיר כוללים תערובת של סטרונציום (יסוד כימי ממשפחת המתכות) ומגנזיום.

בצבאות ברית נאט"ו וארה"ב נעשה שימוש רחב בכדורים נותבים המייצרים שובל אש אדום, כשאצל צבאות סין ורוסיה נעשה שימוש בכדורים נותבים המייצרים שובל אש ירוק, כשהצבע הירוק שנוצר נעשה באמצעות שילוב של בריום (יסוד כימי נוסף ממשפחת המתכות) בכדורים.

כדורים נותבים בנשקים אישיים הינם, בראש ובראשונה, כדורים קטלניים המאפשרים פציעה חמורה או הריגה של מטרות אדם. אלו משמשים בעבור כוונון ותיקון ירי במיוחד בשעות חשיכה, כדורים המסודרים אחרונים במחסניות ושרשורים על מנת לסמן ליורים כי התחמושת עומדת לאזול, כתחמושת לסימון יעדים ומטרות, לסנוור של מטרות לילה ואף כאיתות במקרים של סכנה לכוחות הנמצאים בסמוך.

כדורי הולופוינט

כדורי הולופוינט, המוכרים גם ככדורי דום דום, הם כדורים המשמשים את אלו המחזיקים באקדחים. כדור ההולופוינט הינו קליע שבראשו שקע שאמור לגרום לקליע להתפשט, מה שמפחית את כושר חדירתו.

התפשטות קליע ההולופוינט נועדה להוביל לפגיעה משמעותית ומרבית בכלי דם ורקמות בגוף האדם. העדפה לשימוש בקליעים אלו נראה, למשל, אצל מאבטחים במטוסים שמתחמשים באותם כדורים וזאת בכדי למנוע מצב שבו שימוש בתחמושת זו יוביל לפגיעה עמוקה בדפנות הפנים של המטוסים, עד לכדי מצב שאותם קליעים יובילו ו\או יתרמו משמעותית להתרסקות המטוסים בתוך מספר דקות.

ברוב צבאות העולם קיים דווקא איסור לעשות שימוש בתחמושת זו, כשמנגד זו דווקא נפוצה בשימוש כוחות משטרה וגם אצל אזרחים ואזרחיות להם רישיון לאקדח. הן בשל הפחתת הסיכון הסביבתי, כפי שציינו קודם, והן בשל יכולתם של קליעי ההולופוינט בנטרול מהיר של המטרה.

Israel Arming
כל ישוב הוא ישוב זכאי2
חיתמו והצטרפו למאבק!
הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!
שם פרטי *
שם משפחה *
מספר טלפון
כתובת מייל *

הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!

דילוג לתוכן