האקדחים הפופולריים בישראל

אקדחים פופולריים בישראל

אזרחים ואזרחיות בישראל המעוניינים לרכוש לעצמם אקדח, לאחר שאושר להם לשאת אחד כזה, נהנים ממגוון רחב של אקדחים. בישראל, ניתן להצביע על מספר מותגים הנחשבים לפופולריים יותר לעומת מותגים אחרים.

נשיאת אקדח בישראל הפכה רלוונטית בשנים האחרונות. במרחב הדיגיטלי ניתן לקבל נתונים מדויקים אודות כמות האזרחים והאזרחיות הנושאים אקדח אישי לאחר שזכו לרישיון לנשק. בכתבה שלפניכם, נרחיב אודות חמשת מותגי האקדחים המובילים בישראל.

גלוק

עבור רבים, מהווה אקדח הגלוק, על סוגיו הרבים, את האקדח הטוב בעולם. בגלוק עושים שימוש חלק ניכר מהלוחמים בצבאות שונים והן ביחידות משטרה וכוחות מיוחדים, כמו גם אזרחים ואזרחיות רבים בישראל, לצד לוחמים בשב"כ וביחידות לוחמות אחרות.

מקורו של אקדח הגלוק הוא באוסטריה, מחברה שתחום התמחותה היה בייצור של סכינים ולהבים ששימשו את הצבא המקומי. בעלי החברה, גסטון גלוק, היה תחילה בעלים של חנות סכינים קטנה. גלוק, שעולם האקדחים היה זר לו, הבין כי בצבא האוסטרי יש רצון להחליף את אקדחי הוולטר P-38 בסדרת אקדחים חדשה.

תחת דרישת הצבא האוסטרי לאקדח אישי בעל משקל מרבי של 800 גרמים, מחסנית ובה יותר משמונה כדורים, כזה המורכב מכמות של עד 40 חלקים בלבד וקל לטעינה וירי, התפנה גסטון גלוק ללמוד את עולם האקדחים לעומק ואחרי שנה הגיש לצבא האוסטרי ארבעה אבות טיפוס לאקדחים. אלו היוו את הבסיס לאקדחי הגלוק הקיימים כיום. באותה עת, הפך הגלוק 17 לאקדח המועדף על ידי מרב הקצינים בצבא אוסטריה.

הגלוק מיוצר כיום משילוב של פלדה ופולימור. השכבה העליונה בגלוק עשויה יציקה אחת של פלדה, כשהחלק התחתון עשוי פולימור חזק ועמיד. רוב סוגי הגלוק נעים סביב משקל של 650 גרם בלבד כשהם מורכבים מ-34 חלקים. ומה לגבי המחסנית? זו כוללת כיום לא פחות מ-17 כדורים – פי 2 מכמות הכדורים במחסניות של אקדחים בהם עשו שימוש במלחמת העולם השנייה.

יריחו

האקדח יריחו מהווה את גאוות התעשייה הצבאית בישראל. מדובר באקדח שפותח בשנות השמונים, כשהתעשייה הצבאית בישראל מסתייעת בחברה האיטלקית "טנפוליו", כשהתוצר הסופי של היריחו דומה במראהו לאקדחים של החברה האיטלקית.

לאחר ייצור היריחו, החל שימוש רחב שלו בקרב גופי ביטחון אזרחיים בישראל, במשטרת ישראל ובחלק מהיחידות המובחרות של צה"ל. עד 1996 היה היריחו האקדח בו השתמשו בשב"כ עד למעבר, באותה שנה, לאקדחי גלוק.

השימוש הרחב ביריחו אינו שמור אך ורק לכוחות ביטחון ואזרחים ואזרחיות בישראל. שימוש רחב שלו נראה בדרום ומרכז אמריקה (בין היתר בצ'ילה, קולומביה, פרו, קוסטה ריקה ואל סלבדור), אסיה (דרום קוריאה, וייטנאם והודו) ובאירופה עצמה (יוון, גאורגיה, רומניה ואוקראינה).

סקירת היריחו על ידי ה- gununiversity.comמתאר את אותו כאקדח בעל רתע נמוך וכזה ש"זורק" פחות מסה לאחור לאחר כל ירייה. עוד מוסיפה הסקירה באתר, כי היריחו מצטיין כאקדח מוצק וחזק, כשמנגד אחיזתו פחות נוחה וארגונומית.

בהמשך הסקירה מתואר היריחו כאקדח בעל רמת דיוק גבוהה במרחקים של 13 עד 22 מטרים, אקדח שהירי ממנו קל ומהנה, כשמדובר בכלי נשק אמין, כזה שאינו דורש תחזוקה גבוהה ואקדח שימנע מאלו המשתמשים לתסכולים בעת תפעולו.

ברטה

מקורו של אקדח הברטה הוא מאיטליה, כשהחברה האיטלקית שמייצרת אותו קרויה באותו השם –Beretta המייצרת כלי נשק חמים אחרים. את אקדח הברטה ניתן לראות במדינות רבות בעולם, כשבאקדח עושים שימוש צבאות, משטרות, כוחות ביטחון ואזרחים.

בישראל, עשה הברטה 0.22 חיל עוד בשנות השבעים, כשהאקדח נמכר בכמות רחבה. באקדחי הברטה 0.22 עשו שימוש מאבטחים במטוסי "אל על" ואף לוחמי סיירת מטכ"ל בפעולת ההשתלטות על מטוס סבנה ב-1972. גורמי ביטחון בישראל טוענים כי גם לוחמי יחידת "כידון" במוסד עשו שימוש בברטה 0.22 בחלק ממבצעים ופעולות של הארגון.

הקליעים של הברטה 0.22 נחשבים לקליעים בעלי מסה נמוכה ובהם כמות אבק שריפה נמוכה. בזכות נתונים אלו נחשב הברטה 0.22 לאקדח בעל רמת דיוק גבוהה וזאת בהשוואה לאקדחים בעלי קליברים גדולים יותר.

עד היום, ניתן לראות שימוש באקדח ברטה 0.22 אצל חלק מהשוטרים והשוטרות במשטרת ישראל שנמצאים בתפקידים עורפיים ומשרדיים.

לצד הברטה 0.22, ניתן למצוא אקדחי ברטה בגדלים זעירים, בינוניים וקלים. הברטה מיני, למשל, הינו אקדח שאורכו 12 ס"מ בלבד, במשקל של 300 גרם ומחסניות הנושאות 7-8 כדורים להם קוטר קטן. אקדחים אלו מכונים לא פעם כ"אקדחי נשים" המותאמים לנשיאה בתיקים קטנים, כשאחרים רואים באים כאקדח גיבוי בנוסף לכלי נשק חמים אחרים אותם הם נושאים.

הברטה 92, מנגד, נחשב לאחד מהאקדחים הגדולים והמסיביים בעולם האקדחים. אורכו 20 ס"מ ומשקלו כ-950 גרם. בברטה 92 מחסניות הנושאות בין 10 ל-17 כדורים בקוטר של תשעה מ"מ ואותם נראה לרוב אצל כוחות ביטחון רשמיים.

זיג זאוור

לאלו המעדיפים אקדחים מאירופה, אין ספק שאקדחי זיג זאוור יהיו אלו המועדפים על ישראלים וישראליות רבים. חברת הנשק זיג זאוור, בבעלות גרמנית-שווייצרית, מתמחה בייצור של אקדחים, זאת לצד ייצור של נשק אישי וצבאי הכולל, בין היתר, רובים ומקלעים.

אקדחי הזיג זאוור בלטו לראשונה במלחמת העולם השנייה עם ייצור של אקדחים איכותיים ומהימנים מסוג זאוור H38. לאחר המלחמה, הפכו אקדחי זיג זאוור לפופולריים ברחבי אירופה, כשב-1949, שנה אחרי תום המלחמה, ייצרה החברה אקדח חצי אוטומטי מסוג SIG P49.

ב-2017 נכנס לשירות מבצעי בצבא ארה"ב אקדח הזיג זאוור P320-M17 שהפך לאקדח הרשמי של הצבא החזק בעולם, כששנה אחרי זכו הלוחמים בחיל הנחתים לגרסה המקוצרת של האקדח.

אחד מאקדחי הזיג זאוור המיועד לנשיאה יומיומית הוא האקדח מדגם P365. מדובר בדגם חצי אוטומטי בעל קוטר של תשעה מ"מ, משקלו 500 גרם, 26 מ"מ עובי ואורכו 14.7 ס"מ – מידות המאפשרות הסלקה עמוקה שלו ונשיאה קלה.

אקדח ה-P365 כולל מחסניות של עשרה כדורים, כשניתן אף לרכוש מחסניות ארוכות יותר המכילות 12, 15 ו-17 כדורים וזאת בהתאם לצרכים האישיים של כל מי שמחזיק באקדח. באקדח תמצאו כוונת טריטיום המאפשרת ירי בחשכה. בשנים 2018 ו-2019 היה אקדח ה-P365  לאחד מהאקדחים המועדפים על רבים בארה"ב, כשגם בישראל הפך באותן שנים לפופולרי.

מצדה

נסיים עם אקדח "ישראלי" נוסף בעל השם המחייב – מצדה. מדובר באקדח בעל קליבר של תשעה מ"מ הכולל גוף פולימורי (המחוזק בסיבי פיברגלס) ומנגנון ירי סטרייקר (ירי נוקר שבו לאחר דריכת האקדח ולחיצה על ההדק, הנוקר מוזז אחורנית כשבנקודה מסוימת הוא משתחרר ומכה בפיקת הכדור).

אקדח המצדה נחשב לאקדח המתאים לדרישות הקיימות בשדות הקרב המודרניים. לאקדח ציר קנה נמוך, בעל תחושת רקה מופחתת ומותאם ליורים ביד ימין ושמאל, כשלו גם ארגונומיה המאפשרת אחיזה באקדח בזווית הצבעה טבעית.

לאקדח המצדה מנגנון הדק מודולרי (מורכב מממספר יחידות עצמאיות) המאפשר לפרק את האקדח בצורה פשוטה ויעילה בעת ניקויו ובכך מאפשר ליהנות מתחזוקה קלה ופשוטה.

ייצור האקדח נעשה על ידי החברה הישראלית "תעשיות נשק לישראל" (IWI – Israel Weapon Industries). לחברה הישראלית ניסיון של יותר מ-85 שנים בייצור ופיתוח של נשק קל, כשכוחות צבאיים בישראל ובחו"ל נהנים מאקדחים המתאפיינים בחדשנות טכנולוגית לצד ביצועיים ברמה הגבוהה ביותר.

Israel Arming
כל ישוב הוא ישוב זכאי2
חיתמו והצטרפו למאבק!
הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!
שם פרטי *
שם משפחה *
מספר טלפון
כתובת מייל *

הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!

דילוג לתוכן