איך מוציאים רישיון לנשק

איך מוציאים רישיון לנשק?

בתקשורת הישראלית דיווחו כי בתוך פחות מיומיים, מהשבעה באוקטובר 2023, הוגשו כ-4,000 בקשות של אזרחים ואזרחיות ישראלים להוצאת רישיון לנשק. בקשתכם הועברה לאגף הרישוי לכלי ירייה במשרד לביטחון לאומי, שהוא הגוף האמון על בחינת כל בקשה ואישורה.

בכתבה שלפניכם נעמיק אודות הוצאת רישיון נשק בישראל.

זירוז הליך הוצאת רישיון לנשק בעקבות המתקפה

באגף הרישוי לכלי ירייה במשרד הביטחון הודיעו בתוך מספר ימים כי הם יוצאים למבצע רחב שיאפשר זירוז של תהליכי אישור הוצאת רישיון לנשק, כשמבצע זה יאפשר לזרז הליכים בירוקרטיים ואף שינוי של נהלים פנים ארגוניים וזאת בכדי לאפשר חימוש מהיר ויעיל יותר של מספר רב של אזרחים ואזרחיות.

איך מוציאים רישיון לנשק
איך מוציאים רישיון לנשק

זירוז הליך הוצאת רישיון לנשק עוד לפני אוקטובר

חשוב לציין כי בטרם המתקפה הרצחנית שהתבצעה על ידי ארגון החמאס, החל תהליך חיובי מצד האגף לכלי ירייה במשרד הביטחון בצמצום משמעותי של ההמתנה לאישור על בקשות להוצאת רישיון לנשק.

ביוני 2023 דווח כי בחודשי פברואר עד יוני הוענקו יותר מ-11 אלף רישיונות חדשים לנשק. נתון המצביע על זינוק של 280% ביחס לתקופה המקבילה ב-2022 כשזו הסתכמה באישור של 4,054 בקשות בלבד.

בכיר באגף הרישוי לכל ירייה מסר לתקשורת כי זירוז הליך הוצאת רישיון לנשק "חשוב לכל אותם מקרים שנפלו בשל עניינים פרוצדורליים ולאו דווקא מהותיים, גם בקשות חדשות וגם בעלי רישיונות קיימים. כמו בעלי רישיון שלא עשו ריענון והפקידו את נשקם יוכלו כעת לקבל אותו בחזרה ויתאפשר להם לעשות ריענון בשלושת החודשים הבאים". בנוסף, מדגיש אותו בכיר כי האגף אף מאפשר "מעבר לראיונות מרחוק ולא מקרוב שיזרז את התהליך. המטרה היא להגדיל את כמות האזרחים שבמיידי יוכלו להגן על עצמם. הרעיון שדברים שלקחו שבועות וחודשים ייעשו כעת תוך כמה ימים. זה יעד שאפתני אך העבודה תהיה מסביב לשעון. יש כוח אדם לכך וגם אנשי המנהלה ירדו לשטח ויטפלו בבקשות".

מחשבון לבדיקת זכאות לנשק באמצעות המשרד לביטחון לאומי

באתר האינטרנט של המשרד לביטחון לאומי מתאפשר לכל אזרח מעל גיל 21 לבחון אונליין האם הוא עומד בתנאים הבסיסיים עבור זכאותו להחזיק בנשק אישי. המחשבון באתר מאפשר לאותם אזרחים ואזרחיות רבים לבחון זכאותם באופן נוח, מהיר ויעיל ובכך לבצע סינון ראשוני בין אלו שזכאים לאלו שלא.

בטרם אתם אוספים וממלאים את המסמכים הנדרשים בעבור הגשת בקשה מלאה ומסודרת לאגף הרישוי לכלי ירייה, אנו ממליצים לבחון זכאותכם הראשונית באמצעות אותו מחשבון. חשוב לציין, כי במידה והמחשבון מאשר זכאותכם הראשונית, אין הדבר מבטיח כי תזכו לקבל, בסופו של תהליך, רישיון לנשק, כשבחינת כל בקשה נעשית בצורה יסודית על ידי צוות של אנשי מקצוע שונים באגף הרישוי לכלי ירייה.

מילוי הצהרת בריאות

בהגשה של הוצאת רישיון לנשק בישראל יש למלא הצהרת בריאות, כשזו אמורה להיות מאושרת על ידי רופא המשפחה שלכם. אישור רופא המשפחה להצהרת הבריאות מהווה בעצם אישור לאמיתות ודיוק הצהרת המבקשים למצבם הרפואי והבריאותי.

אנו ממליצים למלא את כל הצהרת הבריאות יחד עם רופא המשפחה וזאת בכדי שמילוי הפרטים יהיה מדויק וצמוד למצבכם הבריאותי והרפואי.

הצהרת הבריאות כוללת שני חלקים עיקריים – הצהרת מבקש הבדיקה ושאלון רפואי הכולל ממצאים רפואיים שונים.

הצהרת מבקש הבדיקה כוללת 14 סעיפים המתייחסים, בין היתר, לאירועים של איבוד הכרה, סחרחורות, נטילה קבועה של תרופות ו\או סמים, רקע של מחלות לב, רקע נפשי ועוד.

את החלק השני – השאלון הרפואי, שעל רופא המשפחה למלא רק לאחר שבדק את מבקש הבקשה. בחלק זה קיימים כעשרה סעיפים המתייחסים, בין היתר, למחלות נוירולוגיות, הפרעות מוטוריות ובעיות בקואורדינציה ואף בשאלת רופא המשפחה האם הוא ממליץ לבצע הערכה פסיכיאטרית עדכנית עבור מגיש הבקשה.

אישור על שירות צבאי, לאומי או אזרחי

אישור נוסף שיש לצרף לבקשה כולל אישור של מבקש הבקשה על שירות צבאי, לאומי או אזרחי.

אישור על שירות צבאי נעשה באמצעות טופס 830. הוצאת האישור על שירות בצה"ל נעשה אונליין באמצעות הגשת בקשה באתר האישורים של צה"ל המחובר לבסיס הנתונים של משרד הפנים.

אישור לשירות לאומי או אזרחי ניתן להוציא באמצעות פנייה ישירה למסגרת בה שירתם. באתר האינטרנט של רשות השירות הלאומי-אזרחי עדכנו לאחרונה בצורה מסודרת את רשימת הגופים בהם ניתן לבצע שירות לאומי ואזרחי, כשרשימה זו מאפשרת ליצור קשר עם הגופים השונים בבקשה לאישור על השירות בהם.

צירוף מסמכים נוספים בעבור הבקשה לרישיון

בקשה להוצאת רישיון לנשק מחייבת, כאמור, הצהרת בריאות ואישור על שירות צבאי, לאומי או אזרחי. לצד זאת, קיימים מסמכים נוספים שיש לספק וזאת בהתאם למאפיינים השונים של כל בקשה.

האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטוח הלאומי מפרט אודות תבחינים שונים, כשבחלק ניכר מהתבחינים מדגיש האגף אילו מסמכים נוספים יש לצרף. חשוב לציין, כי ב-2023 עדכן האגף הרישוי לכלי ירייה את אותם תבחינים, כשאותם עדכונים הפכו, בחלקם, לגמישים יותר בכל הנוגע ליכולת לקבל רישיון לנשק או להמשיך להחזיק בו.

דוגמה למסמך מחייב שיש להוסיף בחלק מהבקשות, מתייחס לעצמאיים שתחום עיסוקם מתנהל בתוך יישוב שבו זכאים אותם עצמאים לנשיאת נשק, כשישובים זכאים אלו, כוללים מן הסתם את יישובי עוטף עזה וישובים בסמוך לגבול בלבנון. כאן יידרשו מבקשי הבקשה למלא "תצהיר עצמאי\ת עיסוק ביישוב זכאי".

דוגמה להרחבת האישורים לקבלת רישיון לנשק ניתן לראות בכל הנוגע לעובדים ומתנדבים בגופי ההצלה השונים. הרחבת האישורים ב-2023 מאפשרת כעת גם למתנדבים למד"א להם ותק של שנה אחת להגיש בקשה לקבלת רישיון נשק, כשלפני הרחבה זו לא הייתה כל אפשרות של מתנדבי מד"א, זק"א ואיחוד הצלה להגיש בקשה לרישיון נשק, גם אם התנדבותם כללה שנים רבות באותם ארגונים.

קבלת אישור לקליטת הבקשה

לאחר איסוף כלל המסמכים הנדרשים לבקשה, מאפשר אגף הרישוי לכלי ירייה להזינה אונליין. לאחר קליטת הבקשה במערכת, אתם אמורים לקבל מסרון המאשר קליטתה.

לאחר קליטת הבקשה יחל תהליך הבחינה וכפי שציינו בתחילת הכתבה, מדובר כעת בתהליך קצר יותר וזאת למול מבול הבקשות והצורך הקיים לאפשר לאזרחים ואזרחיות בקהילות השונות לבנות מערך ביטחון שיוכל לתת מענה ראשוני לאירועים ביטחוניים שונים.

היעזרו והתייעצו עם גופים ואנשים שהוציאו רישיון לנשק

רובנו מכירים אנשים וגופים שונים המכירים מקרוב את תהליך הגשת הבקשה להוצאת רישיון לנשק. הניסיון של אותם אנשים וגופים יכול להיות משמעותי עבורכם בהגשת הבקשה באופן ראוי ובכך שזו תבחן בצורה מהירה ויעילה.

במידה ובקהילה בה אתם גרים ו\או עובדים ישנם אנשים שכבר קיבלו לאחרונה רישיון לנשק או כאלו שמחזיקים ברישיון זה במשך שנים, אנו ממליצים להיעזר בהם בעת הגשת הבקשה, לבטח אם אלו, כאמור, חלק מאותה קהילה בה אתם גרים ו\או עובדים. במרחב הדיגיטלי נמצא למצוא גופים וולונטריים ואף משרדי עורכי דין שיוכלו לסייע לכם בהגשת הבקשה ובמילוי ואיסוף המסמכים בצורה הטובה ביותר. לא פעם, קהילות רבות בישראל התארגנו יחד ונעזרו באותם גופים שונים בהגשה מרוכזת של הבקשות, כשזו הדגישה אל מול משרדי הממשלה את הצורך המיידי בהקמת כיתות כוננות באותן קהילות.

Israel Arming
כל ישוב הוא ישוב זכאי2
חיתמו והצטרפו למאבק!
הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!
שם פרטי *
שם משפחה *
מספר טלפון
כתובת מייל *

הצטרפו ל - 63728 אנשים שכבר חתמו ויחד ניצור שינוי!

דילוג לתוכן